Logo Polskie Towarzystwo GeograficzneNapis PTG - Oddział Katowice

 

Komunikat nr 3 z dnia 13 września 2022

 W oczekiwaniu na zgłoszenia uczniów do nowej edycji OG – już 49. – przekazuję kilka bieżących informacji

 • w tym roku nie ma stacjonarnego zebrania sekretarzy KO OG w Warszawie, dlatego zarówno Informator 49.OG, jak i plakat są w formie „do pobrania” ze strony olimpiadageograficzna.edu.pl (przynajmniej na razie)
 • zestaw 4 tematów prac konkursowych został opublikowany już w czerwcu, dodam tylko,
  że przy wyborze tematu „C” do analizy porównawczej gmin można uwzględnić jednostki o różnym statusie, tzn. gminę miejsko-wiejską i gminę wiejską
 • ustalono terminy zawodów okręgowych (4 i 5 luty 2023, prawdopodobne miejsce to WNP w Sosnowcu) i zawodów finałowych (20-23 kwietnia 2023, przygotowania w I LO w Katowicach)
 • czekam na pierwsze zgłoszenia do bieżącej edycji OG pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 • zgłoszenia uczniów można dokonywać wyłącznie na formularzu przygotowanym przez Komitet Główny KG-XLIX-03a do końca tego miesiąca
 • przy wypełnianiu formularza proszę zwrócić uwagę na kolumnę dotyczącą klasy ucznia poprzez wybranie odpowiedniej opcji

                                SP-7 albo SP-8  - dla ucznia ze szkoły podstawowej

                                I, II albo III – klasy młodsze 4-letniego LO

                                IV – klasa maturalna 4-letniego LO

                                IV-4L – klasa maturalna technikum (uczeń po gimnazjum)

                                IV-5L – klasa przedmaturalna technikum (uczeń po SP) 

 • wybieramy (a nie wpisujemy sami!) również odpowiednią opcję w kolumnie D, J, K i L
 • każdego opiekuna bardzo proszę o podanie swojego aktualnego numeru telefonu

Do udziału w Olimpiadzie Geograficznej zachęcam pasjonatów geografii ze szkół podstawowych.
Z historii ostatnich olimpiad jasno wynika, że największe sukcesy osiągają uczniowie zaczynający swoją olimpijska przygodę jeszcze przed pójściem do szkoły średniej (pierwszy start przypadał na gimnazjum).

Życzę owocnego i satysfakcjonującego każdego z Państwa roku szkolnego 2022/2023 i naszej dalszej dobrej współpracy. Zapraszam jak zawsze do siedziby KO OG (WNP przy Będzińskiej 60 w Sosnowcu, p. 1502) i wstępowania do Polskiego Towarzystwa Geograficznego.

Elżbieta Markowiak – sekretarz KO OG (tel. 500 475 105)

 

Komunikat nr 2 z dnia 13 sierpnia 2022

U progu XLIX edycji Olimpiady Geograficznej zapraszam tych nauczycieli, którzy nie śledzili bezpośrednio przebiegu tegorocznych zawodów międzynarodowych do zapoznania się na stronie  Komitetu Głównego OG (www.olimpiadageograficzna.edu.pl) z kolejnymi sukcesami polskich  uczestników, szczególnie dwóch reprezentujących Komitet Okręgowy OG w Sosnowcu.

Na VIII Bałtyckiej Olimpiadzie Geograficznej w litewskim Kownie Polacy zajęli całe podium.  Mateusz Tomiczek (II LO w Rybniku, opiekun mgr Sławomir Targosz) wywalczył złoty medal, natomiast drugi reprezentant Łukasz Baran (LO KTK w Bielsku-Białej, opiekun mgr Marek Wójtowicz) – medal brązowy. Zawody były stacjonarne, w tym roku z udziałem tylko 4 drużyn, z sesją terenową w Kownie i okolicy.

Z kolei na XVIII Międzynarodowej Olimpiadzie Geograficznej iGEO na 54 startujące ze świata drużyny  Polacy uplasowali się na 5 pozycji. Wszyscy z 4-osobowej grupy wrócili – najpierw z Warszawy! – ze srebrnymi medalami. Zawodnik naszego okręgu – kilkukrotnie wspominany za już zdobyte laury, notabene tegoroczny maturzysta  – Mateusz Tomiczek – uzyskał 20 miejsce na 209 startujących, najwyższe w polskiej drużynie. My – obserwatorzy olimpijskich zmagań – zastanawialiśmy się dlaczego zawody nie odbyły się nad Sekwaną, dokąd zachęcał od długiego czasu ostatni olimpijski plakat. Zawody zdalne przeprowadzono z Paryża, a później miłą niespodzianką dla obserwatorów były fotografie (na FB) z paryskiej kilkudniowej wycieczki. Było to możliwe przy dużym wsparciu partnerów i sponsorów – Fundacji Empiria i Wiedza, Esri Polska Sp. z o.o. oraz Nowej Ery Sp. z o.o. , a także opiece członków Komitetu Głównego OG.

Historia Olimpiady Geograficznej tworzona jest przez Państwa – nauczycieli geografii województwa śląskiego – dalej. Przypominam, że w olimpiadzie mogą brać udział najlepsi geografowie najwyższych klas szkół podstawowych. To już prawie pięćdziesiąta edycja. Zachęcam więc do udziału w XLIX OG, do zgłaszania (na specjalnym formularzu KG OG) swoich pasjonatów geografii. Może przyciągnie uczestników informacja, że zmagania najlepszych zaplanowane są (sierpień 2023 r.) aż w Indonezji. Dodam, że przedostatni etap – zawody finałowe – już są w stadium organizacji, a gospodarzem będzie – z dużym doświadczeniem olimpijskim – I LO im. Mikołaja Kopernika w Katowicach!

Na zgłoszenia czekam do 30 września br.

Życząc dalszego wypoczynku w tegoroczne wakacje i szczęśliwego powrotu do szkół zapowiadam następny komunikat (nr 3) na drugą  połowę września.

Pozdrawiam dzisiaj jeszcze z Sosnowca, skąd wkrótce wyruszam na Bałkany, aby wreszcie zdobyć Mołdawię – dla mnie ostatnią w Europie

Elżbieta Markowiak – sekretarz KO OG

 

Komunikat nr 1 z dnia 20 czerwca 2022

Każdego roku o tej porze Komitet Główny Olimpiady Geograficznej podaje 4 tematy następnej edycji zawodów olimpijskich (wybór do opracowania dotyczy jednego). Oto pełny zestaw, który będzie obowiązywał w przypadku powierzenia przez Ministerstwo Edukacji i Nauki PTG organizacji Olimpiady Geograficznej w roku szkolnym 2022/2023. Rozstrzygnięcie konkursu na organizatora Olimpiady spodziewane jest w drugiej połowie czerwca br. Polskie Towarzystwo Geograficzne,
po rozstrzygnięciu konkursu i warunków powierzenia organizacji Olimpiady, potwierdzi tematy
i formę przeprowadzenia zawodów I stopnia. 

Temat A – Przekrój krajobrazowy 

Temat B – Zagospodarowanie terenu poprzemysłowego

Temat C – Analiza porównawcza dwóch gmin pod względem warunków życia ludności 

Temat D – Analiza porównawcza dwóch mezoregionów fizycznogeograficznych

 

Uzupełnieniem w/w jest Karta Oceny Pracy (www.olimpiadageograficzna.edu.pl).

 

Zanim zachęcę do udziału w 49. OG proszę dopingować w wakacje naszych 2 uczniów na zawodach międzynarodowych: w XVIII iGeo w Paryżu udział weźmie Mateusz Tomiczek (II LO
w Rybniku, opiekun mgr Sławomir Targosz)
, wcześniej w zawodach VIII Bałtyckiej Olimpiady Geograficznej w Kownie będzie rywalizować: Łukasz Baran (LO KTK w Bielsku-Białej, opiekun mgr Marek Wójtowicz) – najwyżej punktowany trzecioklasista – tryb czteroletni . Z pewnością o przebiegu tych wydarzeń i wynikach będziemy się dowiadywać na bieżąco z Facebooka.

Po kolejnym trudnym roku szkolnym życzę zasłużonego odpoczynku, pięknych podróży i dalszej owocnej współpracy na rzecz olimpiady geograficznej.

Proszę pamiętać, że czekam na Wydziale (po umówieniu) na odbiór dotychczasowych prac olimpijskich.

Pozdrawiam dzisiaj z perły uzdrowisk karpackich – Krynicy-Zdroju

Elżbieta Markowiak –sekretarz KO OG

 

Komunikat nr 18 z dnia 25 kwietnia 2022

Z przyjemnością przekazuję garść informacji o sukcesach  naszego  Komitetu Okręgowego na finałach, jakie wreszcie mogły odbyć się w III Liceum Ogólnokształcącym w Gdyni.

Do miasta zawodów ustnych, pisemnych i terenowych dowiózł nas 21 kwietnia IC Sobieski - od Rybnika przez Katowice-Sosnowiec-Zawiercie kompletując skład ekipy zawodników (19) i nauczycieli-warsztatowców (8). Jeszcze wieczorem zaczęły się obowiązkowe zajęcia dla uczestników finału wskazujące na to, że będziemy poruszać się tylko wokół tematyki nad/morskiej. W piątek uczniowie wypełniali 3 podejścia testowe, zaś nauczyciele mogli wysłuchać kilku wykładów, m.in. o kształtowaniu się granic po I wojnie światowej, o tzw. wzmożeniach polarnych, o humanistycznym ujęciu geografii oraz wykładu z zakresu geografii wyborczej.
Po południu zarówno uczniowie, jak i nauczyciele "pracowali" na słynnym szlaku gdyńskiej moderny.
To był pierwszy sukces naszego KO, bowiem częścią najlepszej drużyny okazała się Michalina KURZAC z II LO w Tarnowskich Górach (opiekun mgr Aleksandra Wtorek).

Sobotę rozpoczęły wyprawy turystyczne, już bez punktowania. Wszyscy zawodnicy udali się na wycieczkę po porcie gdyńskim, pod klif orłowski i na Cypel Rewski. Natomiast grupa warsztatowców poznawała osobliwości Żuław Wiślanych. Znaleźliśmy się przede wszystkim w najniżej położonym punkcie w Polsce - w  depresji Raczek Elbląskich czyli na wysokości - (minus!) 1.8m n.p.m. Wieczorem ogłoszono listę 25 potencjalnych laureatów, ustaloną na niedzielne zawody ustne. 5 minut wypowiedzi ustnej i udział w Quizie dał naszym zawodnikom
SZEŚĆ tytułów laureatów!!!!!! To najliczniejsza grupa spośród wszystkich komitetów okręgowych.
Oto nasi laureaci  w kolejności zdobytych miejsc:

 1. Łukasz B A R A N z LO Katolickiego Towarzystwa Kulturalnego w Bielsku-Białej (opiekun mgr Marek Wójtowicz) – kandydat na olimpiadę międzynarodową (4 m.)
 2. Mateusz TOMICZEK II LO w Rybniku (opiekun mgr Sławomir Targosz) – kandydat na olimpiadę międzynarodową (7 m.)
 3. Krzysztof KACZMAREK również z II LO w Rybniku (opiekun mgr Sławomir Targosz) – (13 m.)
 4. Artur BUGLA z I LO w Rybniku (opiekun mgr Beata Mokrzycka) – (16 m.)
 5. Kacper MATYJA z I LO w Tarnowskich Górach (opiekun mgr Małgorzata Dworzyńska) – (16 m.)
 6. Mateusz MOTYL z IX LO w Częstochowie (opiekun mgr Katarzyna Sołtys) – (23 m.)

W trakcie zawodów mgr Sławomir TARGOSZ z II LO w Rybniku – nauczyciel aż 4 uczestników tegorocznego finału odebrał  Odznakę im. Pani Profesor Anny Dylikowej – twórczyni Olimpiady Geograficznej. Kol. Targosz  jest szczególnie zasłużony dla rozwoju idei naszej olimpiady. Od 40. do 48. Olimpiady Geograficznej wypromował  2 laureatów i aż 8 finalistów.

Na następną – 49. OG – mamy zaproszenie do I LO im. M. Kopernika w Katowicach. W imieniu swojej szkoły i Komitetu Okręgowego w Sosnowcu wystosowała je mgr Agnieszka Paluch tuż po kaszubskim pożegnaniu przez Dyrektora III LO mgr. Wiesława Kossakowskiego uczestników gdyńskich finałów.

 

Zapraszam na stronę Facebooka Oddziału Katowickiego PTG  do obszernej galerii zdjęć (też 48) mojego autorstwa ptg.wnoz.us.edu.pl

Tegorocznym maturzystom-olimpijczykom  życzę połamania pióra na pozostałych egzaminach!!! 

 

Elżbieta Markowiak – sekretarz KO OG

 

Komunikat nr 17 z dnia 14 kwietnia 2022

Bardzo proszę wszystkich uczestników wyjazdu na finały 48.OG do Gdyni o śledzenie bieżących komunikatów na stronie Komitetu Głównego OG. Ważne jest zapoznanie się z aplikacją mapową STORY MAPS o Gdyni przygotowaną przez ZE Esri Polska. Taka wirtualna wycieczka po Gdyni będzie z pewnością przydatna przy rozwiązywaniu zadań terenowych przez zawodników pracujących w losowo wybranych grupach.

Przypominam o przygotowaniu legitymacji i formularza Zgody.

A na nadchodzące Święta Wielkanocne proszę przyjąć życzenia radosnego, pogodnego i optymistycznego spędzenia tych dni w jak najszerszym rodzinnym gronie.

Elżbieta Markowiak – sekretarz KO OG

 

Komunikat nr 16 z dnia 1 kwietnia 2022

Uzupełniając ostatni komunikat dotyczący wyjazdu naszej 19-osobowej grupy uczniów na zawody centralne  XLVIII OG  do Gdyni przekazuję kilka istotnych wiadomości:

 • zbiórkę uczestników wyjazdu (podstawowej grupy jadącej z Katowic od 10.55) ustalam w dniu 21 kwietnia w hallu dworca kolejowego na wysokości Punktu Obsługi Pasażera Kolei Śląskich (obecnie związanego z uchodźcami ukraińskimi) od godz. 10.15
 • uczniowie odpowiadają sami za posiadanie ważnej, podpisanej legitymacji szkolnej
 • podczas całego wydarzenia grupa posiada dwóch opiekunów: sekretarza KO OG (tel. 500 475 105)
  oraz nauczyciela geografii II LO w Rybniku mgra Sławomira Targosza (tel. 691 047 865); w czasie wydarzeń wynikających z realizacji programu zawodów opiekę przejmują wolontariusze
 • grupie uczniów i opiekunów towarzyszyć będzie w podróży kilku nauczycieli, którzy podczas zawodów będą realizowali odrębny program warsztatowy
 • szczegóły rozkładu jazdy naszego pociągu TAM - IC SOBIESKI (Uwaga: pociąg z Wiednia) nie uległy zmianie od poprzedniego komunikatu, poniżej podaję ze stacjami bezpośrednio nas dotyczącymi

czwartek 21.04.22  IC SOBIESKI z Wiednia - stacje początkowe dla uczestników: o.  Rybnik 10.06; Katowice 10.55; Sosnowiec Gł. 11.04; Zawiercie 11.33; przyjazd do Gdyni Gł. 17.33

niedziela 24.04.22  IC HUTNIK do Bielska-Białej - odjazd z Gdyni 15.05; stacje końcowe
dla uczestników: Częstochowa p. 21.59; Sosnowiec Gł. 23.07; Katowice 23.17;  Bielsko-Biała p. 00.41

 

 • bilety są już zakupione, szczegóły nt. wagonu i miejsc podam w osobnych e-mailach opiekunom lub podczas zbiórki w Katowicach; podróż do Gdyni w wagonie bez przedziałów o numerze 349 – czwartym od końca, a z Gdyni aż po Bielsko-Białą wagon o numerze 6 bez przedziałów  - trzeci od końca
 • koszty dojazdu/zakwaterowania/wyżywienia zawodników z opiekunami ponosi organizator; możliwy jest zwrot kosztów dojazdu na zbiórkę wyłącznie po oddaniu biletu zakupionego indywidualnie
 • wyżywienie przez organizatora zaczyna się kolacją w dniu przyjazdu, a kończy posiłkiem obiadowym przed niedzielnym powrotem
 • miejsce zakwaterowania pozostaje bez zmian; z kolei miejsce zawodów pisemnych podane 1.04 na FB przyjmujemy za ciekawy pomysł pasujący do daty opublikowania
 • tylko podczas zawodów ustnych możliwa jest obecność publiczności
 • szczegółowy program zawodów będzie wkrótce do pobrania na stronie KG OG, ale już dzisiaj polecam studiowanie geografii Ziemi Gdańskiej co będzie przedmiotem różnych wymagań od uczestników (spodziewam się takiej wiedzy przydatnej na zajęciach w terenie i na zawodach ustnych)
 • przypominam o przygotowaniu Zgody rodziców/opiekunów prawnych na udział w finale; dodatkowo opiekunowie proszą o informację nt. odebrania syna/córki z miejsca powrotu, które nastąpi około północy 24/25 kwietnia w Częstochowie, Sosnowcu, Katowicach albo Bielsku-Białej
 • proponuję jako sekretarz przekazanie (na mój adres e-mailowy albo SMS) telefonu kontaktowego do rodzica każdego zawodnika
 • jeżeli uczeń ma jakieś trwałe schorzenia, zażywa leki (lub coś innego, co organizator ze względu na bezpieczeństwo ucznia powinien wiedzieć) – proszę mnie o tym poinformować
 • w przypadku posiadania przez ucznia Zaświadczenia o dysfunkcjach dokument należy przedstawić przy rejestracji na zawody w Gdyni

Elżbieta Markowiak – sekretarz KO OG

Facebook OK PTG

Statystyka

Użytkowników:
2
Artykułów:
81
Odsłon artykułów:
73144

Partner