W dniach 30-31 marca br w Rybniku odbyło się

FORUM NAUCZYCIELI GEOGRAFII I PRZYRODY - Regionalistów

Organizatorami konferencji byli: Komisja Edukacji Geograficznej PTG, Oddział Katowicki Polskiego Towarzystwa Geograficznego, Koło Terenowe Polskiego Towarzystwa Geograficznego w Rybniku, Stowarzyszenie Korzenie.pl w Rybniku, Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. Organizacja Forum została dofinansowana ze środków Miasta Rybnika na 2019 r. w obszarze kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego.

PROGRAM KONFERENCJI OBEJMOWAŁ m.in. :

referaty:

dr Magdalena Przysiężna-Pizarska (Uniwersytet Opolski) „Ożywienie nieożywionego - archeologiczne myśli "nieuczesane"
dr Marta Chmielewska (Uniwersytet Śląski w Katowicach) "Przestrzeń zapisana w planie miasta - o wykorzystaniu kartografii archiwalnej oraz geoportalii w edukacji regionalnej"
dr Norbert Niestolik (Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi) „Niezwykłość śląskich familoków”

prezentacje przykładów dobrych praktyk:

Mirosław Górka "Rewitalizacja – szaleństwo czy pasja? Refleksje socjologiczne"
Maria Stachowicz-Polak "Od innowacji pedagogicznej do rewitalizacji – nowa energia rybnickiej tradycji"
Jadwiga Tabor "Śląskie tradycje na zajęciach w Żorskim Centrum Regionalnym"
Piotr Polak "Tam, gdzie zachodzi słoneczko”. Powstania śląskie na zajęciach terenowych"

dr hab. Adam Hibszer (Uniwersytet Śląski w Katowicach) „Olimpiada Wiedzy o Górnym Śląsku oraz Konkurs - Edukacja regionalna w szkole „Proszę Was, pozostańcie wierni temu dziedzictwu… – Jan Paweł II” – szanse dla uczniów, wyzwania dla szkół i nauczycieli”

Ponadto wystąpił zespół regionalny "Przygoda", odbyły się także warsztaty dydaktyczne „Śląskie barwy, smaki i zapachy…”, a wieczorem miało miejsce zwiedzanie miasta. W drugim dniu odbyła się wycieczka "Rybnik i okolice – obszary rewitalizowane oraz Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu – Sztolnia Królowa Luiza.

Wszystkim uczestnikom Forum dziękujemy za przybycie do Rybnika! Organizatorom, przede wszystkim kol. Marii Stachowicz-Polak - szefowej koła PTG w Rybniku, oraz jej współpracownikom, dziękujemy za wzorcową organizację konferencji. Za interesujące referaty, ciekawe - bardzo praktyczne - warsztaty oraz pyszne posiłki - DZIĘKUJEMY

GRATULUJEMY!!

Kto nie skorzystał z zaproszenia na Forum - niech żałuje.

Kolejne doroczne spotkanie nauczycieli geografii i przyrody pod nazwą FORUM NAUCZYCIELI GEOGRAFII I PRZYRODY odbędzie się w przyszłym roku. Prawdopodobnie w połowie marca w siedzibie koła PTG w Bytomiu.

RELACJA FOTOGRAFICZNA Z FORUM NA FB